Prezentace pro multimediální panely v archeologické expozici | KovarikMedia.cz - tvorba webových stránek, SEO, marketing

ArcheologieZnojmo.cz - multimediální expozice + hry

Prezentace pro kiosek v archeologické expozici

V Jihomoravském muzeu ve Znojmě vznikla na přelomu roku 2015 a 2016 nová expozice archeologie. Expozice mapuje prehistorii Znojemska, ukazuje vzácné exponáty z muzejních depozitářů, k vidění je i model pravěké chýše a tehdejšího lovce, pro děti jsou instalovány interaktivní prvky s hlavolamy a poznávacími hrami. Krom toho jsou v expozici tři LCD panely s multimediální prezentací. A právě tu nám muzeum svěřilo do péče.

 

Multimediální prezentace obsahuje prezentaci vybraných exponátů, přehled archeologických nalezišť včetně interaktivní mapy regionu, encyklopedii významných archeologů s profily, videa s tematikou prehistorie a archeologie Znojemska a hry.

 

Samotné exponáty jsou prezentovány prostřednictvím efektních fotografií ve virtuálním kruhu a každý exponát obsahuje detailní profil s dalšími fotografiemi.

 

On-line a ve třech jazycích

Během plánování projektu a přípravy struktury prezentace jsme dospěli ke společnému závěru, že by bylo škoda prezentaci nechat běžet pouze lokálně v expozici. Projekt tedy dostal nový rozměr a prezentace má být přístupná i z webu ostatním zájemcům.

 

Protože je muzeum blízko hranic a expozice je opravdu velmi zdařilá a moderní, připravili jsme projekt také na jazykové lokalizace do němčiny a angličtiny.

 

Prezentace pro dotekové obrazovky i mobilní zařízení

Důležité je, že celá prezentace musela být připravená pro dotekové obrazovky, které jsou v expozici k dispozici. Současně jsme se ale snažili zachovat prvky pro pohodlné ovládání myší (šipečky pro posun exponátů a profilů archeologů atp.).

 

Protože měla být prezentace přístupná i veřejnosti přes internet, navrhli jsme a vytvořili speciální mobilní verzi prezentace pro mobilní telefony a tablety.

 

Působivé prezentace ve spolupráci s archeologem

Na tvorbě rozhraní prezentace jsme pracovali přímo s muzejním archeologem, což pro nás byla velmi příjemná zkušenost. Graficky jsme se snažili prezentaci udržet konzervativní, nevtíravou, aby maximálně vynikly fotografie exponátů. Krom toho jsme vytvořili rozhraní pro profily významných archeologů a také interaktivní mapu pro vyhledávání archeologických nalezišť.

 

Třešnička na dortu: hry

Nemohla by to být interaktivní prezentace, kdyby chyběly hry. Takže jsme dali dohromady čtyři náměty a připravili scénáře pro jednoduché hry. Náměty a scénáře jsme intenzivně pilovali s pracovnicí, která se zabývá v muzeu vzděláváním, takže nejlépe ví, co nejvíce láká děti a mladší návštěvníky.

 

Vznikly čtyři hry. Pravěký farmář (přiřazování nástrojů k obdělávání políčka v jednotlivých pravěkých etapách), puzzle Pravíka stavitele, doplňování chybějících částí do obrázku pravěké krajiny a Pravěso (pexeso).

 

Naše kreslířka vytvořila pro hry originální grafiku. Při vymýšlení her přišel nápad na postavičku pračlovíčka Pravíka, která nejen že provází hráče během hraní, ale je tak trochu maskotem celé prezentace.

 

Tuhle fázi tvorby projektu jsme si mimořádně užili. Díky znojemskému muzeu jsme mohli zapojit fantazii a roztočit obrátky kreativity na maximum. Podívejte se, jak vznikaly hry pro znojemské muzeum.

 

A ještě bonus pro návštěvníky!

Když už vzniká takové dílko, mělo by z toho vzejít maximum hodnoty pro návštěvníky. Na webu proto najdete kolekci originálních wallpaperů s obrázky několika exponátů, které najdete jen v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Wallpaper si můžete poslat do svého e-mailu také přímo z interaktivního panelu v expozici.

 

Co vše zahrnoval projekt

Grafický návrh prezentace
Naprogramování webu
Zapojení redakčního systému a jeho přizpůsobení potřebám muzea
Vytvoření jazykových mutací webu
Realizace kolekce čtyř interaktivních her pro prezentaci s dotekovou obrazovkou
Tvorba postavičky Pravíka
Vytvoření originálních wallpaperů s archeologickými exponáty

 

Klient

Jihomoravské muzeum ve Znojmě

 

Část multimediální prezentace je přístupná také on-line na www.archeologieznojmo.cz.